Jak pečovat o srst vašeho miláčka
PUDL
Štěně, které si přinesete domů od chovatele zpravidla ve stáří osmi až deseti týdnů, má již za sebou první sestřih. Srst na nose a lících, kolem očí a na čenichu je až na malou bradku vyholena. Vystříhaná je také srst pod ocasem, aby nemohly vznikat slepené chumáče a záněty. Jinak se srst štěňatům nestříhá, protože v tomto křehkém věku ještě potřebují teplý kožíšek.
Srst pudla vyžaduje každodenní péči, nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli zdraví. Proto štěně od začátku na tuto proceduru uvykejte, aby se při ní chovalo způsobně. Postupujte pozvolna, nechtějte od něj vše najednou. Pudl se češe a kartáčuje ne na podlaze, ale na stolku určeném pro tento účel. Ten musí stát na světlém místě a nesmí se kývat, jinak bude pudl neklidný. Na stolek položte neklouzavou podložku, na které bude pudl moci bezpečně stát. Dále budete potřebovat speciální kartáč a hřeben s řídkými zuby. Pokud je hřeben příliš hustý, tahá a tak budete mít se zvykáním na úpravu srsti problémy. S výchovou začněte hned, jak si štěně přinesete domů. Používejte stále stejné povely. Pudl se musí na stole během péče o srst chovat klidně a poslušně. Pejsek, který poskakuje, sedá si, chňape po kartáči nebo ho přidržuje tlapkou, vám bude jen ničit nervy.
Vezměte štěně do náručí a přitom mu pokaždé řekněte: "Teď z tebe uděláme krasavce." Postavte ho na stůl a dejte mu povel "stůj". Pochvalte ho a pohlaďte, když zůstane stát, respektive přimějte ho ke stání stále opakovaným energickým "stůj". U malého štěněte musíte dát pozor, aby nespadlo nebo neseskočilo se stolu. Mohlo by se totiž ošklivě poranit. Postavte ho profilem k sobě a přidržujte ho mezi předními končetinami pod hrudníkem. Pak ho otočte, abyste mohli vykartáčovat druhou stranu, a držte ho mezi zadními končetinami pod břichem. Dokud má štěně ještě štěněí srst, kartáčujte ji jen po povrchu. Není ještě tak hustá jako srst dospělého pudla. Pokud pes drží, vykartáčujte ho i proti srsti, ale nesmíte přitom "tahat". Kartáčujte tak dlouho, dokud není srst hladká a hedvábná. Dejte pozor, aby nezůstala žádná zacuchaná místa, jinak bude druhý den úprava srsti pro vás i vašeho psa mučením.
Hustá, kadeřavá srst pudla vyžaduje každodenní kartáčování a česání, jinak beznadějně zfilcovatí. Psa vždy nejdříve kartáčujte a teprve pak češte. Než přistoupíte k česání hřebenem, projeďte několikrát srst prsty. Nejlepší technika jsou krátké tahy kartáčem, aby se srst spíše postavila, než uhladila. Při česání používejte nejprve hřeben s řídkými, pak s hustšími zuby. Po úpravě musí být srst hladká a hedvábná, že jí můžete projíždět hřebenem téměř bez námahy.
Péče o srst je u pudla nezbytná. Srst se musí denně kartáčovat a česat a každých šest týdnů je třeba ji nechat zastřihnout. Po šesti týdnech totiž doroste, takže střih ztrácí formu. Kromě toho činí po této době v důsledku znečistění srsti kartáčování a česání potíže.
Koupání
Koupání pudla by mělo probíhat v teplé místnosti bez průvanu.
Na tuto činnost je třeba mít hodně času, obezřetnosti a trpělivosti.
Do vany položte neklouzavou podložku a pudla na ni postavte. Opatrně
ho osprchujte vlažnou vodou, aby se srst důkladně namočila. Na několik
míst naneste speciální šampon, srst důkladně promněte, a pak jemně
vymačkejte.Pozor, aby psu nepřišla voda a šampon do očí nebo uší.
To je jako u malých dětí. Šampon dobře spláchněte. Můžete též použít
kondicionér, pak se srst lépe rozčeše. Po osušení ručníkem nechte psa
důkladně otřepat. Pak ho postavte na stolek, srst zároveň vysušujte
fénem a kartáčujte až bude rovná a suchá. Tak získá na
objemu a "stojí". Pokud byste psa jen zabalili do ručníku, srst by ležela
a po vyčesání vypadala střapatě a nehezky.
Kartáčování
Začněte od srsti na hlavě. Nejprve ji budete kartáčovat dozadu
pak dopředu. Poté ji pročešte hřebenem zepředu dozadu a
přitom vytvarujte jako chocholku. Srst nesčesávejte z nosu a
lící, ale naopak ji češte trochu dopředu. Uši kartáčujte nejprve
z vnitřní strany tak, že je přehnete, a pak z vnější strany.
Pozor, srst zde ráda filcovatí a to může tahat. Srst na předních
tlapkách při kartáčování mírně nadzdvihávejte. Nejdříve
kartáčujete proti srsti až nahoru k ramenům, pak po srsti
seshora dolů. Opatrně projíždějte chlupy hřebenem a uvolněte
všechny zbylé cucky. Potom jsou na řadě zadní končetiny.
Zvlášť snadno filcovatí srst mezi hrudníkem a předníma
nohama a na vnitřní straně předních a zadních končetin.
Nakonec kartáčujte a pročesávejte srst na hřbetě a na hrudníku
přitom podržte pudla na zadních. Nezapomeňte na bambulku
na ocase.
Pudla pravidelně koupejte před návštěvou holiče, protože teprve když je srst dobře umytá, vysušená a hlavně vyčesaná sedí střih. Štěňata a mladé psy do stáří pěti měsíců byste měli koupat jen tehdy, když je to bezpodmínečně nutné. Používejte speciální šampon pro psy, který vrací pokožce tuk. Po koupání musíte pudla chránit před průvanem. Srst pudlů musí být pravidelně zastřihována, a to nejen z estetických důvodů. Jinak by se z ní stal, podobně jako u ovce, opravdový kožich, ve kterém by pudlovi bylo příliš horko. Navíc by se péče o srst velmi zkomplikovala. Každých šest týdnů je proto nutné vzít pudla k holiči. Štěně se stříhá poprvé ve čtyřech až pěti měsících a holič mu udělá takzvaný "baby střih". Kromě obličeje ponechá srst všude, jen ji trochu zkrátí a přizpůsobí tvaru těla. V šesti až devíti měsících pak pudl získá střih, který pro něj majitel vybere. Pokud byste chtěli psa stříhat sami, měli byste každopádně absolvovat příslušný kurs.
Použité úryvky z knihy Pudl od Katrin Behrendové